Rozmawiając z koniem, gość specjalny – Ewelina Zoń

02.27.2024

Rozmawiając z koniem, gość specjalny – Ewelina Zoń

Jestem zawodniczką oraz trenerką koni i jeźdźców od ponad 25 lat. Z wykształcenia jestem specjalistką ds hodowli i użytkowania koni. Ukończyłam studia na kierunku Hippologia i jeździectwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Od wielu lat startuję z większymi i mniejszymi sukcesami zarówno w Polsce jak i na arenach międzynarodowych. Mam na koncie tytuły Mistrza Europy Centralnej oraz kilka tytułów Mistrza Polski w konkurencjach w Stylu Western oraz Working Equitation. W swojej karierze jako trener doprowadziłam wiele par jeździec-koń do zawodów rangi międzynarodowej. Moim największym sukcesem trenerskim jest zdobycie przez moją zawodniczkę wice mistrzostwa Europy w konkurencji Western Riding.

W 2022 roku, jako pierwsza Polka w historii reprezentowałam Polskę na Mistrzostwach Świata w Working Equitation we Francji. W kwietniu 2023 roku startowałam w klasie Masters w kolebce Working Equitation – w Portugalii.

W pracy z końmi stosuje sprawdzone przez siebie i poparte sukcesami metody szkoleniowe, które są oparte o naturalne zachowania i instynkty koni. Podczas treningów bardzo duży nacisk kładę na psychologię pracy z koniem oraz na indywidualne rozwiązywanie nurtujących jeźdźca problemów.

W pracy z ludźmi i końmi bardzo mocno skupiam się na uzyskaniu mocnego i trwałego porozumienia jeździec-koń. Moje metody treningowe są w zgodzie z biomechaniką ruchu konia. Dużo czasu poświęcam na doskonalenie samoświadomości jeźdźca i precyzję opanowania swojego ciała. Dzięki moim metodom pracy jeździectwo nigdy nie jest nudne.

Obecnie bardzo mocno promuję i propaguję dyscyplinę Working Equitation. Jest to dyscyplina, której założeniem jest zaprezentowanie użytkowości i wszechstronności koni, a przede wszystkim możliwości uzyskania bardzo mocnego porozumienia i współpracy między człowiekiem, a koniem.

W Working Equitation zawodnik pokazuje stopień wyszkolenia konia w czterech testach: ujeżdżeniu, zręczności na przeszkodach, szybkości również na przeszkodach oraz umiejętności pracy z bydłem. Dzięki takiej różnorodności wymagań wobec pary szkolenie koni i jeźdźców do Working Equitation musi bazować na budowaniu silnej relacji i doskonałego porozumienia między jeźdźcem i koniem.

Dodam, że docelowo konie prowadzone są jedną ręką stąd bardzo mocny nacisk na prowadzenie konia przez jeźdźca za pomocą ciała, równowagi, bardzo precyzyjnych sygnałów.

Podczas pokazu Working Equitation wraz z moim Teamem zademonstrujemy piękno i różnorodność dyscypliny Working Equitation.

Opowiemy o historii i wynikających z niej założeniach, które zostały przekształcone w sportową rywalizację.

Pokażemy najczęściej spotykane i najbardziej charakterystyczne elementy poszczególnych testów Working Equitation. Zaprezentujemy jak bazując na zasadach Working Equitation urozmaicić codzienne treningi i współpracę z końmi.

Ewelina Zoń


Poznaj program wydarzenia – Rozmawiając z koniem